top of page

Makas seçiminizde bizi tercih ettiğiniz için
TEŞEKKÜR EDERİZ

Nero Kozmetik bünyesindeki makasların eşsiz bileyleri nedeni ile bakımları aşağıda tarif edildiği şekilde yapılmalıdır. Bakım ve onarım makasın maksimum performansa ulaşmasında anahtar unsurdur. Makaslara düzenli bakımının yapılmaması performanslarının düşmesine ve yıpranmalarına neden olur.

 

Lütfen aşağıdaki bilgileri dikkatlice okuyunuz ve herhangi bir sorunuz olduğunda bize ulaşınız. Size vereceğimiz bilgiler uzun yıllar boyunca yapılan araştırmaların ve testlerin bir sonucudur. Metodlar ve teknikler kanıtlanmıştır ve makaslarınız mümkün olan en uzun süre boyunca yeni gibi performans gösterecektir. Düzenli bakımla makaslarınızdan daha iyi performans alacaksınız.

 

1. Doğru Sıkılık ve Ayar

Doğru sıkılık hergün test edilmelidir (özelikle ilk iki aylık kullanımda). Makasınızın dengesini bulacağı bu süreçte vida gevşeyecek ve sıkılık ayarının yapılması gerekecektir.

 

Sıkılık ayarı düzgün olmayan makasları kullanmayınız. Makastaki sıkılık azalırsa vida gevşer ve ayrılabilir. Bu durumdaki makasla kesim yapmaya çalışırsanız saç bükülür ve kırılır. Bu durumdaki makasla kesim yapmanın tek yolu baş parmağanızla yatay olarak baskı uygulamanızdır. Bu şekilde çalışmak makasınızın keskinliğini kısa sürede bozar. Bu sebepten ötürü makasınızın sıkılığını hergün test etmeniz ve ayarını yapmanız çok önemlidir.

Doğru sıkılık testi:

*Makasınızı tarak tekniğinde çalışacakmış gibi tutun. (Resim No.1)

*Elinizi başparmağınız tavana paralel olacak şekilde çevirin. (Avuç içiniz yüzünüze bakacak

  şekilde). (Resim No.2)

*Sadece baş parmağınızı oynatarak makası tamamen açın. (Resim No.3)

   

*Baş parmağınızı çıkartın, makasınız V şeklinde açık kalıyorsa sıkılık ayarınız doğrudur.

  (Resim No.4)

 

 

*Makas yarım ya da tamamen kapanıyorsa vidası çok gevşektir ve ayarı yapılmalıdır.

  (Resim No.5)

Doğru sıkılık ayarını bulduğunuzda makasınızı kullanmadan önce temizleme ve yağlama işlemlerini yapınız.

 

2. Yağlama ve Temizleme

Yağlama ve temizleme, makasınızın performansının sabit kalmasını ve keskinliğini korumasını sağlayacak en önemli unsurlardır. İki aşamalı bu işlem makasınızın ana birleşme noktalarının gereksiz aşınmasını ve zarar görmesini önlemek için temizlenmesini ve daha sonra yağlanmasını içerir.

 

Neden her gün temizleme ve yağlama yapılmalıdır?

Günlük temizleme ve yağlama makasınızın performansını korur ve kesim ömrünü uzatır. Düzenli temizleme ve yağlama makaslarınızı salon koşullarından kaynaklanan kimyasallar ve nem teması ile bulaşabilecek paslanma ve oksitlenmeye karşı koruyarak oluşabilecek bakterilerin yerleşmesini önler. Ayrıca bileyli kısımların sürtünmesini azaltarak keskinliğinin daha uzun süre korunmasını sağlar.

 

Bir Kesimden Diğerine Geçerken

Her kesimden sonra makasınızı yumuşak bir havlu kullanarak ovunuz. Bu işlem kimyasalları uzaklaştırır ve çentiklerin oluşumunu azaltarak ve makasınızın iş günü boyunca performansını korumasını sağlar.

 

Günlük Bakım

Her iş günü sonunda salondan ayrılmadan önce makasınızın günlük bakımını yapınız. Makasınız kapalı haldeyken vidanın üzerine bir damla yağ damlatın. Bu işlem vidayı yağlar ve bu alandaki gereksiz yıpranmaları önler. Makasınızı açın, bir çizgi halinde iç yüzeylere yağ sürün, sonra dikkatlice  güderi ile ovun. Vida çevresine iki üç damla yağ damlatın ve makasınızı üç beş kez açıp kapatın. Daha sonra dikkatlice fazla yağları silerek alın.

 

3. Baş Parmak Basıncı ve Tekniği

Dizaynı Bozma                                      

Kesim yapmak için makasınızı itmeniz, çekmeniz, güç uygulamanız veya yatay baskı uygulamanız dizaynını bozar. Çünkü makasınızın içindee gözle göremeyeceğiniz bir açı verilmiştir ve yanlış kesim teknikleri makasınızın yapısal dizaynını bozarak zarar verebilir.

Parmak Halkaları

Birçok kuaför baş parmağıyla makasın saplarına yatay baskı (itme, kastırma) uygulama alışkanlığı edinmiştir. Bu işlem makasınızın keskinliğini çabucak kaybetmesine yol açar. Makasınızın saplarına hissetmeden uyguladığınız bu baskıyı hatırlayarak azaltmanız için iç yüzük kullanmanızı önerir. Bu alışkanlığınızı kırmanız makasınızın körelmesini önleyeceği gibi elinizde ve bileğinizde gereksiz baskı uygulamanızdan kaynaklanan stresi ve ağrıyı yok eder.

Onarılamaz Zarar

Makasınızla asla saç harici başka bir madde kesmeyiniz. Bu durum makasınıza onarılamaz bir hasar verebilir.

 

4. Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

Yararlı hatırlatmalar için kontrol listesi;

Günlük Bakım

Makasınızdan maksimum yarar sağlamak için bu uygulamaları gün boyunca takip edin.

Doğru sıkılık ve ayar.

Baş parmak baskısı uygulamadan doğru kesim tekniklerini uygulamak.

Yağlama ve Temizleme.

Kuru veya ıslak sadece temiz saçı kesin. Saçta olabilecek düzeltici, jöle, kimyasal uygulamalar makasınızın oksitlenmesine neden olabilir.

Asla insan saçından başka bir madde kesmeyin. Peruk, naylon, kağıt, plastik hatta %100 insan saçı olduğu söylenen peruklarda bile naylon karışımı olabilmektedir ve makasınız zarar görebilir.

Makasınıza kazara zarar verebilecek klips, fırça, tarak ve diğer malzemeleri uzak tutunuz.

Makasınızı başka kişilere kullandırmayınız. Herkesin makasa uyguladığı güç farklıdır. Farklı baskı uygulayan eller makasınızın ayarını ve balansını bozabilir.

Makasınızı Saklama

Makasınızı kullanmadığınızda kapalı tutunuz. Bu durumda kazara oluşabilecek çentik ve olası hasar riskini azaltmış olursunuz. Makasınızı tutması için asla mıknatıs kullanmayınız. Mıknatıs istenmeyen bazı toz ve partikülleri de çekebilir.

Makasınızı nasıl saklayacağınız çok önemlidir. Makasınızı saklayabileceğiniz ve taşıyabileceğiniz bir çanta seçimi yapmalısınız. Deri çantalar en çok önerilen ürünlerdir. Deri nefes alarak nemi ve tozu makasınızdan uzak tutar.

 

5. Ortak Problemler İçin Olası Çözümler

İtme/Eğme/Bükme/Çekme

Makasınızın ayarı gevşek olabilir. Ayar kontrolü yaptığınızda makasınız yarım veya daha fazla kapanıyorsa ayarınız doğru değildir. Bu durumda makasınız saçı kesmekten çok çeker. Ayarı doğru kontrol etmeyen çoğu kuaför makasın kesmesi için baş parmaklarıyla baskı uygular. Bu da çok çabuk körelmeye neden olur. Çabuk körelmeye yol açan bir başka unsur ise üzerinde kimyasal madde olan veya kuru olan saçı kesmektir. Her iki durum da makasın üzerinde çentiklere yol açarak körelmesine neden olur.

Not: Kuru saç kesimleri için geliştirilmiş özel kuru kesim makası kullanmanızı öneririz.

 

Saçı Kıstırma ve Çekme

Bu durum makasdaki çentiklerden kaynaklanır. Çentiklerin oluşmasının birkaç nedeni vardır.

  1. Dikkatli olun ve makasınızı tarağa veya klipse çarpmayın.

  2. Makasınızı elinizden bıraktığınızda tamamen kapalı bırakın.

  3. İnsan saçı dışında maddeler kesmeyin.

  4. Makasınızı düşürmeyin.

  5. Makasınızı tezgaha koyarken dikkatlice bırakın.

  6. Eğer kuru kesim yapıyorsanız saçta olan ürünler veya kimyasallar birçok çentiğe yol açabilir.

 

Pürüzlü Hissi Veren Makas

Makasın sesini fazla duyma. Bu durum genellikle makas üzerinde birçok çentik olmasından kaynaklanır ve çentikler biley ile düzeltilmediği sürece daha da büyür ve makas kullanılamaz hale gelebilir.

 

Bu yazıda bahsedilenler sadece olasılıklardır. Her makas ve  kullanım biçimi farklıdır. Ancak makasınızın bakımını ve temizliğini yapmanız performansını büyük oranda etkiler. Makasların doğru kesim yapmadığıyla ilgili durumları incelediğimizde, bu makasların %90’nının doğru bakım ve temizleme işlemlerinin yapılmadığını gördük. Yanlış ayar/sıkılık, fazla başparmak baskısı, klips veya tarağa vurarak çentik oluşturma makasların performansını düşürür. Eğer bu tür problemler yaşıyorsanız makaslarınızı servisimize kontrol ve tamir edilmeleri için gönderin. Her zaman servisimizi arayabilir ve personelimizden bilgi alabilirsiniz.

main1.jpg
bakim_clip_image004.jpg
bakim_clip_image008.jpg
main2345.jpg
main2345.jpg
bottom of page